AUTOPLAY
Get The Best Value For Your Buck With CHEESE!
7 steps
Hello!
What you’ll need
Course Microplane Grater
Buy
Leak-proof Glass Container
Buy
8” Chef’s Knife
Buy
Crinkle Cutter
Buy
Don’t buy already processed cheese, buy the block!
1. Don’t buy already processed cheese, buy the block!
1
Cut the large block into 4 pieces....each approximately 1 lb.
2. Cut the large block into 4 pieces....each approximately 1 lb.
2
All four fit into a gallon zip lock bag until ready to use! Block cheese stays fresher longer.
3. All four fit into a gallon zip lock bag until ready to use! Block cheese stays fresher longer.
3
Grate your own cheese & you get more, it tastes better, melts better and it’s better for you!
4. Grate your own cheese & you get more, it tastes better, melts better and it’s better for you!
4
You can make your own cheese sticks - any flavor too!
5. You can make your own cheese sticks - any flavor too!
5
Our glass containers are perfect for storing your cheese so it’s ready to go when you need it.
6. Our glass containers are perfect for storing your cheese so it’s ready to go when you need it.
6
Join my online community at www.facebook.com/groups/KristisKitchenCounter
7. Join my online community at www.facebook.com/groups/KristisKitchenCounter
7